Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Виміри і контроль кутів та конусів



Контроль конусів у серійному виробництві здійснюють за допомогою граничних калібрів. Допуски на конічні калібри передбачені у ГОСТ 24932-81. Основні розміри, допуски та технічні вимоги до калібрів, які застосовуються - для контролю конусів інструментів, встановлені у ГОСТ 2849-77. До калібрів із конусністю 7: 24, які виготовляють за ГОСТ 15945-82, технічні вимоги передбачені у ГОСТ 20305-80.

Рисунок 1 – Калібри для контролю конічних деталей

а – втулки для конусів; б – пробки для конусів; в – конічна скоба для контролю «на просвіт» базовідстані і конусності

Зовнішні конуси перевіряють за допомогою конічних калібрів-втулок (рис. 1, а), а внутрішні - за допомогою конічних калібрів-пробок (рис. 1, б). Ці конічні калібри є робочими, тобто їх вико­ристовують робітники і контролери ВТК.

Для контролю якості виготовлення конічних калібрів-втулок у ГОСТ 2849-77 передбачені контрольні калібри-пробки, а якість робочих калібрів-пробок визначають універсальними засобами вимірювань.

Якість конічного вала або отвору визначається в залежності від осьового положення калібра відносно контрольованої деталі, тобто відносно базової площини контрольованого виробу. Як показано на (рис. 3), біля однієї з основ конічної поверхні калібра є уступ або дві риски. Висота уступу калібра-втулки Zk або та ж відстань між контрольними рисками калібр-пробки встановлені у ГОСТ 24932-81. У якісної деталі торець, прийнятий за базу, має міститись між гранич­ними площинами уступу або між рисками чи точками калібра. Таким чином, контролюючи базовідстань, можна здійснювати одночасний комплексний контроль конусності та дійсних розмірів малого і великого діаметрів (рис. 1, в)

Конічними калібрами не можна визначити величини похибки кута уклону, відхилення діаметрів і прямолінійність твірної конуса їх можна визначити тільки універсальними вимірювальними засобами.

Точність діаметральних розмірів, які контролюються конічними калібрами, може бути від 6-го до 12-го квалітету, а ступені точності кутових розмірів - від 4-го до 9-го.

За ГОСТ 2849-77 для конічних поверхонь конусів інструментів передбачені 6, 7 і 8-й ступені точності.

Рисунок 2 – Схема конролю кута деталі за допомогою калібр-щупа: 1 – деталь; 2 – щуп; 3 – кутова міра

Калібри для контролю конусів із конусністю 7: 24 за ГОСТ 20305-80 застосовуються для 4-7-го ступенів точності за ГОСТ 19860-74. Більш точні деталі у всіх випадках, які були перераховані вище, контролюють універсальними вимірювальними засобами

Придатність конічних поверхонь із конусністю 7: 24 можна також визначити за допомогою калібр-щупа товщиною h (рис. 4). Рекомендації щодо розрахунку розмірів такого калібр-щупа наве­дені у ГОСТ 20305-80. Калібр-щуп повинен міститись між торцем калібра-втулки і торцем буртика придатної контрольованої оправки.

Точність виготовлення конічних деталей у масовому виробництві бажано контролювати автоматичними приладами.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2009 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...