Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Контроль конусів у серійному виробництві здійснюють за допомогою граничних калібрів. Допуски на конічні калібри передбачені у ГОСТ 24932-81. Основні розміри, допуски та технічні вимоги до калібрів, які застосовуються - для контролю конусів інструментів, встановлені у ГОСТ 2849-77. До калібрів із конусністю 7: 24, які виготовляють за ГОСТ 15945-82, технічні вимоги передбачені у ГОСТ 20305-80.
Рисунок 1 – Калібри для контролю конічних деталей
а – втулки для конусів; б – пробки для конусів; в – конічна скоба для контролю «на просвіт» базовідстані і конусності
Зовнішні конуси перевіряють за допомогою конічних калібрів-втулок (рис. 1, а), а внутрішні - за допомогою конічних калібрів-пробок (рис. 1, б). Ці конічні калібри є робочими, тобто їх використовують робітники і контролери ВТК.
Для контролю якості виготовлення конічних калібрів-втулок у ГОСТ 2849-77 передбачені контрольні калібри-пробки, а якість робочих калібрів-пробок визначають універсальними засобами вимірювань.
Якість конічного вала або отвору визначається в залежності від осьового положення калібра відносно контрольованої деталі, тобто відносно базової площини контрольованого виробу. Як показано на (рис. 3), біля однієї з основ конічної поверхні калібра є уступ або дві риски. Висота уступу калібра-втулки Zk або та ж відстань між контрольними рисками калібр-пробки встановлені у ГОСТ 24932-81. У якісної деталі торець, прийнятий за базу, має міститись між граничними площинами уступу або між рисками чи точками калібра. Таким чином, контролюючи базовідстань, можна здійснювати одночасний комплексний контроль конусності та дійсних розмірів малого і великого діаметрів (рис. 1, в)
Конічними калібрами не можна визначити величини похибки кута уклону, відхилення діаметрів і прямолінійність твірної конуса їх можна визначити тільки універсальними вимірювальними засобами.
Точність діаметральних розмірів, які контролюються конічними калібрами, може бути від 6-го до 12-го квалітету, а ступені точності кутових розмірів - від 4-го до 9-го.
За ГОСТ 2849-77 для конічних поверхонь конусів інструментів передбачені 6, 7 і 8-й ступені точності.
Рисунок 2 – Схема конролю кута деталі за допомогою калібр-щупа: 1 – деталь; 2 – щуп; 3 – кутова міра
Калібри для контролю конусів із конусністю 7: 24 за ГОСТ 20305-80 застосовуються для 4-7-го ступенів точності за ГОСТ 19860-74. Більш точні деталі у всіх випадках, які були перераховані вище, контролюють універсальними вимірювальними засобами
Придатність конічних поверхонь із конусністю 7: 24 можна також визначити за допомогою калібр-щупа товщиною h (рис. 4). Рекомендації щодо розрахунку розмірів такого калібр-щупа наведені у ГОСТ 20305-80. Калібр-щуп повинен міститись між торцем калібра-втулки і торцем буртика придатної контрольованої оправки.
Точність виготовлення конічних деталей у масовому виробництві бажано контролювати автоматичними приладами.
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2009 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!